SCHNEIDER XMPA12B2131
SCHNEIDER XMPA12B2131
Sensor Pressure XMPA12B2131 Technical Description
Technical Description of Schneider Pressure Sensor XMPA12B2131
Technical Features
  • Type of Pressure Sensor: Electromechanical pressure sensor
  • Name of Pressure Detector: XMPA12B2131
  • Product Line: OsiSense XM
  • Contact Type and Composition: 2 NC adjustment action
  • Low Adjustment Range: 0.3…10.3 bar
  • High Definition Adjustment Range: 1.3…12 bar
  • Possible Minimum Differential in Low Definition: 1 bar
  • Possible Minimum Differential in High Definition: 1.7 bar
  • Destructive Power: 30 bar
  • Voltage Isolation Assigned [Ui]: 500 V
  • Shock Resistance Voltage Assigned [Uimp]: 6 kV
  • Maximum Terminal Resistance: 25 MOhm
  • Mechanical Performance: 1,000,000 cycles
  • Operating Temperature Environment: -25…70 °C
  • Storage Temperature Environment: -40…70 °C
  • Vibration Resistance: 3 gn (state 1) 10…500 Hz