THYRISTOR MODULE, MCC 224-24IO1 Manufacturer: IXYS Model: MCC 224-24IO1
Technical Description of the Thyristor Module MCC 224-24IO1 Manufacturer: IXYS
Technical Features
  • Type: Thyristor
  • Manufacturer Code: MCC 224-24IO1
  • Risk Power: 2000W
  • Operating Voltage: 600V
  • Cutting Voltage: 1500V
  • Current Rating: 24A
  • Firing Time: 3ms at 60°C
  • Turn-off Time: 15ms at 60°C
  • Heat Tolerance: 250W
  • Load Current Rating: 3A