Soler Palau 5148515100 CAB-315 RE (230V 50/60) VE
Technical Features
  • Type: Ceiling-mounted fan (CAB-315 RE)
  • Materials: Galvanized steel body, aluminum cover
  • Dimensions: 315 mm diameter
  • Electric Power: 230V / 50/60 Hz
  • Maximum Airflow: 2110 m³/h
  • -20°C to +40°C
  • Protection Class IP: IP44 (CAB-315RE) / IP55 (CAB-355RE and CAB-400RE)
  • Motor Type: 2 or 4 poles, electric
  • Motor Insulation Class: F (CAB-315RE) / B (CAB-100 to CAB-250N)
  • Lubrication Type: Oil lubricated
  • Motor Safety Classification: Class 1, Group F
  • Noise Level: Noise level: 45 dB(A) outside, 60 dB(A) inside and 48 dB(A) at the outlet
  • Maximum Load: 357 W